Nabiał, a szczególnie zaliczane do tej kategorii mleko, jest ważnym produktem w diecie niemal każdego z nas. Niewiele osób wie jednak, że przygotowanie tego rodzaju propozycji wiąże się z dużymi wysiłkami podejmowanymi przez producentów. Jednym z najważniejszych czynników jest m.in. konieczność zachowania bardzo rygorystycznych zasad higieny obowiązujących w zakładach przetwórstwa. Co ciekawe, zasadom tym podlega nawet czystość powietrza, które – jak się okazuje – wpływa na jakość serwowanych produktów i ich ogólną przydatność do spożycia. Jakie metody są stosowane, by zachować czystość powietrza w tego typu zakładach? I dlaczego kwestia ta ma tak duże znaczenie? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Czystość powietrza a mleko – jakie to ma znaczenie?
Jak już wspomnieliśmy, w kwestii przetwarzania mleka, duże znaczenie mają wysokie standardy higieny. Praktyka pokazuje bowiem, że jeśli zanieczyszczeniu ulegnie nawet niewielka ilość surowca, to cała jego parta może stanowić zagrożenie dla osób spożywających ten produkt. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma systematyczne sprawdzanie stanu i jakości powietrza, które jest doskonałym przenośnikiem różnego rodzaju mikroorganizmów na linii ludzie-produkty, a także powierzchnia-produkty.
Jakie zagrożenia mogą znajdować się w powietrzu? Są to m.in.:
- bakterie z rodzaju salmonella,
- drożdże fermentujące laktozę, które sprawiają, że produkt ma nieprzyjemny zapach i smak,
- pleśnie, które także mają negatywny wpływ na zapach i smak produktów, a przy tym prowadzą do problemów zdrowotnych,
- mikotoksyny, czyli trucizny wytwarzane przez grzyby, które mogą powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a nawet prowadzić do ciężkich uszkodzeń wątroby.
Zanieczyszczone powietrze może więc prowadzić do różnego rodzaju problemów, takich jak zniszczenie partii surowca, wywołanie stanów chorobowych u osób, które spożyły dany produkt, ewentualne roszczenia z tego tytułu, a także zepsucie wizerunku firmy i straty finansowe.
Jako zachować czystość powietrza w zakładach przetwórstwa?
Jak jednak zachować czystość powietrza w zakładach przetwórstwa mleka? Przede wszystkim ogromne znaczenie ma świadomość zagrożeń, których należy unikać. Warto pamiętać, że ilość, a także rodzaj groźnych mikroorganizmów zależy m.in. od:
- stanu sanitarnego pomieszczeń produkcyjnych,
- wilgotności i temperatury panującej w zakładzie,
- sprawności systemów wymiany powietrza,
- liczby osób przebywających w pomieszczeniu,
- higieny osobistej pracowników,
- obciążenia mikrobiologicznego, jaki wprowadzają surowce,
- stopnia automatyzacji procesu technologicznego.
Oprócz unikania zagrożeń ważne jest także systematyczne monitorowanie stanu powietrza. W tym celu stosowanych jest kilka metod. Tradycyjnym, wciąż spotykanym rozwiązaniem jest technika sedymentacyjnej, która powoli odchodzi jednak do przeszłości. Zdecydowanie dokładniejszym i bardziej wiarygodnym rozwiązaniem jest bowiem metoda pobierania z użyciem próbników powietrza, czyli tzw. metoda zderzeniowa. Otrzymany wynik jest następnie opracowywany i porównywany z obowiązującymi standardami.