Na temat mleka istnieje wiele mitów. Jedni naukowcy twierdzą, że mleko należy spożywać codziennie, inni, że dorosłym ono nie służy. Czym się kierować szukając odpowiedzi, co jest prawdą, a co nią nie jest? Warto uwzględnić najnowszą piramidę żywienia powstałą z inicjatywy Instytutu Żywności i żywienia. Przedstawia ona opis proporcji żywności niezbędnej do prawidłowego i kompleksowego dbania o organizm człowieka.
Mleko według Piramidy żywienia
Jednym spośród wymienianych składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jest mleko i przetwory mleczne. Codziennie zaleca się picie nawet do dwóch szklanek mleka lub spożywania produktów mleko pochodnych, będących rezultatem ich fermentacji, jak kefiry, jogurty i sery. Powodem uwzględnienia tej grupy produktów spożywczych w codziennej diecie, są liczne walory odżywcze mleka, do których można zaliczyć witaminy, pierwiastki mineralne i wiele innych, których zalety postaramy się przedstawić poniżej.
Jakie składniki odżywcze zawiera mleko?
Głównymi składnikami mleka oprócz tłuszczu i laktozy jest także białko, które w postaci kazeiny przyczynia się do syntezy hemoglobiny oraz białek w osoczu krwi. Warto podkreślić, że w jednym litrze mleka można znaleźć aż do 30 g białka, z czego około 80% przypada na kazeinę, czyli białka mleka o największym znaczeniu budulcowym dla organizmu. Kolejnym ważnym dla organizmu człowieka składnikiem zawartym w mleku jest magnez i potas. Magnez jest pierwiastkiem alkalicznym, który ma znaczący wpływ na przebieg licznych procesów zachodzących w komórce, takich jak synteza DNA, synteza białka. Jest istotny także ze względu na blisko 300 reakcji enzymatycznych, w których bierze udział. Są to reakcje hormonalne i metabolizm energetyczny. Niedobór tego pierwiastka u osób dorosłych jest szczególnie dotkliwy, powoduje bowiem pojawić się mogą zawroty głowy, bezsenność, apatia, depresja oraz stany lękowe. Potas jest pierwiastkiem odpowiedzialnym za przekazywanie przez komórki impulsów elektrycznych, pomaga w utrzymaniu odpowiedniego ciśnienia krwi i napięcia mięśni. Często wymienianym składnikiem mleka jest wapń biorący udział w budowie kości i zębów oraz licznych procesach metabolicznych, do których można zaliczyć między innymi: procesy kurczliwości mięśni, budowę hormonów i przewodnictwo bodźców nerwowych. Aby wapń się mógł prawidłowo wchłaniać niezbędna jest też obecność witaminy D, którą również znajdziemy w mleku, która uczestniczy w syntezie hormonu wspomagającego wchłanianie jonów wapnia. W mleku znajdziemy także witaminy z grupy B, odpowiedzialne za odporność organizmu, wpływające na skórę, przewód pokarmowy i układ nerwowy. Dodatkowo łagodzących stany zapalne i poprawiających wzrost i kondycję włosów i paznokci oraz spowalniających procesy starzenia się skóry. Występująca w mleku witamina K bierze udział w krzepnięciu krwi, a witamina A poprawia pole widzenia oddziaływając na pręciki oka. Jako ostatnią wymienić należy witaminę E, zapobiegającą problemom z krążeniem i działającą przeciwutleniającą.