Jogurt i kefir to napoje, które powstają z mleka, a ich regularne picie sprawia, że dostarczamy naszemu organizmowi odpowiednią ilość wapnia, a także dobroczynną florę bakteryjną, która jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie naszego układu trawiennego, odpornościowego oraz właściwą perystaltykę jelit. Wpływ mikroflory na nasze zdrowie jest ciągle badany, ale nie od dziś wiadomo, że wszelkie zaburzenia flory bakteryjnej w jelitach są powodem powstawania albo pogłębiania się wielu chorób, w tym schorzeń autoimmunologicznych oraz otyłości. Dopiero nieco ponad 100 lat temu naukowcy odkryli, że nie wszystkie szczepy bakteryjne są szkodliwe dla naszego zdrowia, dzięki czemu można było logicznie wytłumaczyć znany od wieków dobroczynny wpływ fermentowanego mleka i innych produktów na nim opartych na ludzkie zdrowie.
Jakie bakterie występują w jogurtach i kefirach?
Jogurt i kefir powstaje przez zaszczepienie mleka odpowiednimi kulturami bakterii. Do najważniejszych bakterii występujących w tych produktach należą: pałeczki kwasu mlekowego (lactobacillus). Ich działanie polega na wspomaganiu procesów fermentacji mleka. Pomagają także rozłożyć laktozę zawartą w mleku. Dzięki ich działalności jogurty i kefiry są łatwiej trawione przez ludzi, którzy mają problem z tolerancją laktozy.
Jaki wpływ na nasze organizmy mają pałeczki kwasu mlekowego?
Pałeczki kwasu mlekowego występują naturalnie w jelicie grubym, drogach płciowo-moczowych oraz w jamie ustnej. W układzie pokarmowym są odpowiedzialne za wytwarzanie środowiska zasadowego, które jest niezbędne, aby mogły być niszczone szkodliwe dla naszego zdrowia zarazki. Ich dobroczynne działanie polega także na tym, że pomagają naszemu organizmowi wchłaniać wapń i fosfor. Oprócz tego ich obecność w jelitach sprawia, że dokonywana jest biosynteza witamin, a część składników pokarmowych, które nie zostały poddane działaniu enzymów przewodu pokarmowego, jest degradowana. Regularne picie kefirów i jogurtów poprawia naszą kondycję zdrowotną i chroni nas przed zagrożeniem ze strony chorobotwórczych bakterii.