Produkty na bazie mleka często zalecane są osobom, które przeszły kurację antybiotykową wyjaławiającą florę bakteryjną jelit. Nic dziwnego. Mleko i jego przetwory to źródła mikroorganizmów mających pozytywny wpływ na jej odbudowę, choć bez rzetelnych kontroli producentów, mogą znajdować się w nich także niepożądane drobnoustroje.
Standardy dotyczące mleka w gospodarstwach produkcyjnych
Mleko surowe przeznaczone do produkcji, wedle Dyrektywy Unijnej, nie może zawierać powyżej 100 tys. drobnoustrojów na 1 ml po przebadaniu w temperaturze 30oC, a także powyżej 400 tys. tzw. komórek somatycznych. Te ostatnie są miernikiem zdrowia zwierzęcia, bowiem ich nadmiar powstaje w wyniku wtargnięcia do organizmu chorobotwórczych bakterii. Mleko musi spełniać także inne wymagania, takie jak brak śladów antybiotyków. Wykrywanie obecności antybiotyków w mleku krowim surowym i pasteryzowanym umożliwia oferowany w naszej firmie test o nazwie CowSidell. Jeśli te występują, dochodzi do produkcji kwasu, który następnie zmienia barwę umieszczonego wskaźnika pH.
Jakie bakterie znajdują się w mleku?
Na typową mikroflorę mleka składają się bakterie takie jak: Lactococcus lactis, Streptococcus salivarius ssp. thermophilus, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus casei i Lactobacillus fermentum. Możliwe jest również występowanie bakterii patogennych, np.: Bacillus cereus (laseczka woskowa), Campylobacter jejuni, Coxiella burnetii, Salmonella, Escherichiacoli, Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty) i Streptococcus agalactiae (paciorkowiec bezmleczności). Nie są te jednak jedyne kultury bakterii do mleka.
Jak producenci pozbywają się z mleka bakterii patogennych?
Aby przeciwdziałać pojawianiu się patogenów, mleko poddawane jest m.in. procesowi pasteryzacji. Polega ona na podgrzaniu go w temperaturze, która nie przekracza 100oC. Doprowadza to do całkowitego zniszczenia mikroorganizmów chorobotwórczych i znacznego obniżenia enzymów znajdujących się w mleku. W Polsce najczęściej temperatura pasteryzacji mieści się w zakresie od 72 do 75oC i trwa od 15 do 20 sekund.
Testy analityczne mleka są przeprowadzane po to, aby na rynek trafiały tylko i wyłącznie bezpieczne dla konsumentów produkty. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferowanych przez nas w tym zakresie rozwiązań, które są rezultatem wieloletniej wiedzy i doświadczenia.