Mleko, które spożywamy, a co za tym idzie także nabiał, powinny być produktami najwyższej jakości, które są zdrowe i wspierają funkcjonowanie naszego organizmu. Aby tak było bardzo ważne jest badanie tego typu propozycji m.in. pod kątem występowania antybiotyków i ich pozostałości. Jakie testy są wykorzystywane do wykrycia niekorzystnych substancji? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Antybiotyki w mleku – dlaczego tak niepożądane?
Obecność antybiotyków w pożywieniu, które jemy każdego dnia wpływa negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. W dłuższej perspektywie zwiększa ryzyko występowania reakcji alergicznych, a także zaburzeń funkcjonowania tkanek i całych narządów. Przyjmowanie antybiotyków obecnych w mleku sprawia też, że w naszym organizmie mogą powstawać lekoodporne szczepy bakteryjne. Specjaliści są zgodni, że to poważne zagrożenie dla dobrego funkcjonowania ciała ludzkiego.
Nic więc dziwnego, że istnieją regulacje, których celem jest ograniczenie użycia antybiotyków w leczeniu zwierząt, a także normy pozwalające zweryfikować dopuszczalną ilość pozostałości tych środków w mleku.
Normy prawne, które należy wziąć pod uwagę to m.in.:
- Ustawa z dnia 25.08.2006 roku o Bezpieczeństwie Żywności i Żywienia,
- Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) numer 470/2009,
- Rozporządzenie Komisji (UE) nr 37/2010 z dnia 22.12.2009 roku w sprawie substancji farmakologicznie czynnych i ich klasyfikacji w odniesieniu do MRL w środkach spożywczych pochodzenia zwierzęcego.
Wykrywanie antybiotyków w mleku – jakie testy wykorzystać?
Jakie metody są wykorzystywane, by wykryć obecność antybiotyków w mleku? Na uwagę zasługują przede wszystkim szybkie, ale wiarygodne testy oferowane przez naszą firmę. Zaliczamy do nich:
- Test Charm DIP TEST MRL BL i TET, który jest metodą immunoreceptorową, wykorzystującą technologię przepływu bocznego; test ten wykrywa antybiotyki z grupy beta-laktamowej i tetracyklin na poziomie lub poniżej EU/ CODEX MRL (maksymalne limity pozostałości) w surowym mleku krowim.
- Test Charm MRLBL3, który jest metodą immunoreceptorową, wykorzystującą technologię przepływu bocznego. Test Charm MRLBL3 wykrywa antybiotyki z grupy Beta-laktamowej na poziomie lub poniżej EU/ CODEX NDP (najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości). Jest przeznaczony do badania mleka krowiego, koziego oraz owczego. Wykrywa antybiotyki, takie jak amoksycylina, ampicylina, cefacetril, cefaleksyna, cefalonium, cefazolina, cefoperazon, cefkuinom, ceftiofur oraz metabolity, cefapiryna, kloksacylina, dikloksacylina, oksacylina, a także penicylina. Analiza trwa trzy minuty, przy temperaturze 56˚C
- Test Charm Chloramphenicol, który jest metodą immunoreceptorową, wykorzystującą technologię przepływu bocznego ROSA®. Test Charm Chloramphenicol wykrywa chloramfenikol na poziomie EU MRPL (minimalne wymagane wartości graniczne) oraz spełnia wymogi wykrywalności Unii Celnej. Test jest przeznaczony do badania mleka krowiego. Czas analizy to osiem minut, przy temperaturze 40˚C
- Test Charm Streptomycin, który jest metodą immunoreceptorową, wykorzystującą technologię przepływu bocznego. Test Charm Streptomycin wykrywa Streptomycynę na poziomie EU/ CODEX MRL oraz Unii Celnej. Test jest przeznaczony do badania mleka krowiego. Czas analizy to osiem minut, przy temperaturze 56˚C
- Test Charm CowSide II, który umożliwia detekcję antybiotyków Beta-laktamowych oraz innych substancji hamujących obecnych w mleku surowym krowim lub pasteryzowanym.