Luminometria była swego czasu wykorzystywana przez NASA do wykrywania nowych form życia na innych planetach. Aktualnie wykorzystywana jest w wielu branżach przemysłowych jako podstawa działania czujników biologicznych. Powstające w przemyśle spożywczym różnego rodzaju zanieczyszczenia mikrobiologiczne, mogą być przyczyną zakażenia środowiska produkcyjnego. W dalszej perspektywie może to prowadzić do uszkodzenia, zepsucia produktu spożywczego i wielkich strat dla przedsiębiorstwa. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, powstałych w wyniku kontaktu chorobotwórczych drobnoustrojów z produktami, w całym przemyśle mleczarskim od dawna stosuje się z wielkim powodzeniem luminometrię.
Czym są luminometry?
Luminometry służą do mierzenia poziomu luminiscencji oraz chemiluminescencji. Ponadto mogą być wykorzystywane do badania adhezji za powierzchniach abiotycznych, czyli takich, na których mogłyby przeżyć drobnoustroje odporne na odkażanie. Ma to szczególne znaczenie dla przemysłu spożywczego, w tym mleczarskiego, gdzie każda obecność szkodliwych mikroorganizmów może prowadzić do poważnych konsekwencji i strat.
Budowa luminometru
Luminometry charakteryzują się dużą dokładnością pomiarów oraz stosunkowo niskim kosztem samej aparatury. Dzieje się tak za sprawą ich budowy. Luminometry posiadają komorę pomiarową, która jest pewnego rodzaju detektorem. Dołączona jest do niej kuweta z mikropłytką lub innym rodzajem naczynia reakcyjnego. Detektor ma na celu przetworzenie sygnału optycznego na elektryczny i tym samym wygenerowania wyniku, który podlega interpretacji użytkownika. Detektor to nic innego jak fotodiody połączone przewodami, które są czułe na emitowane ze środowiska światło.
Zastosowanie luminometrów
Luminometry znajdują praktyczne zastosowanie w przebiegu kontroli mikrobiologicznej w branży spożywczej. Służą do kontrolowania stanu higienicznego powierzchni, które mają bezpośredni kontakt z żywnością, w tym powierzchni produkcyjnych. Za ich pomocą ocenia się także procesy mycia urządzeń, ich dezynfekcji. Dzięki luminometrii powstały całe systemy monitoringów, które pozwalają danej branży kontrolować obecność zanieczyszczeń organicznych: roślinnych, pochodzenia zwierzęcego, czy mikroorganizmów. Luminometry mają tę przewagę nad dotychczas stosowanymi metodami hodowli drobnoustrojów na pożywkach, że pozwalają na natychmiastowe wykrycie obecności żywych drobnoustrojów. Dotychczas stosowane metody tradycyjne wymagały czasu niezbędnego do tego, aby doszło do inkubacji pożywki na płytce.